Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. prosince 2023 Blanka

III. Skončí ukrajinská válka obdobou Daytonské mírové dohody?

13. 04. 2022 10:22:14
Proces découplée (oddělování) Východu od Západu nutně skončí tím, že mezi nimi budou vytýčeny nové hranice. Můj odhad: stane se jimi řeka Dněpr! Váš tip?

Proč dnes Rusové válku prohrávají?

„Probuďte mě za 100 let a zeptejte se, co se děje v Rusku a já okamžitě odpovím - pijí a kradou“. Michail Jevgrafovič Saltykov-Ščedrin

Stávající porážky Ruska mají jasného viníka - rozkrádání. Někde „po cestě“ na Ukrajinu se „ztratily“ peníze, jídlo a benzín a vojáci tak zůstali trčet v celých kolonách o hladu, bez nábojů a bez paliva. Dnes už pár ruských generálů kvůli tomu skončilo v nejpřísněji střeženém ruském vězení - v moskevském Lefortovu. Místo stávajících zkorumpovaných generálů byl jmenován nový ruský velitel, Alexandr Dvornikov, se zkušenostmi ze Sýrie. Co to pro Ukrajinský konflikt znamená? Ať už se to některému čtenářů líbí či nelíbí, jaderná mocnost niky nebyla poražena nejadernou. Jediným pozitivním východiskem z války pro Ukrajinu je buď porazit ruské ozbrojené síly v poli a vynutit si jejich ústup z ukrajinského území; nebo přijmout Putinovy ​​mírové podmínky, jak Ukrajincům radil izraelský premiér Naftali Bennett v prvních dnech války.

Jistě se mohu mýlit, ale předpokládám, že válka skončí uzavřením mírové dohody obdobné té z Deatonu (ZDE). Putin má něco, co západní aliance postrádá: čas. Veřejné mínění se brzy začne obracet proti Globálnímu Západu, protože sankce zasahují i země, které s válkou nemají vůbec nic společného. OSN očekává, že díky nim bude 20 až 30 mil. lidí trpět hladomorem. Byl-li cíl Globálního Západu dosáhnout hladomoru, pak neexistoval efektivnější způsob, než vyvolat Rusko – Ukrajinskou válku. Rusko a Ukrajina jsou největšími světovými producenty obilí a kukuřičného oleje. Evropská produkce potravin je vysoce závislá na ruských fosilních palivech a hnojivech. Sečteno a podtrženo: Globální Jih a chudší občané Globálního Západu se brzy začnou reptat a ptát se, zda válka na Ukrajině za takové utrpení stojí. Západní Evropa, z obavy před celosvětovým vysokým růstem cen energií, nedostatku potravin a protizápadním náladám ve světě, nakonec raději podpoří mírovou dohodu, která bude pro Ukrajince nevýhodná a zafixuje ruské zisky. Vyjednaná dohoda bude téměř jistě vyžadovat zrušení nejtvrdších sankcí vůči Rusku, včetně zmrazení aktiv ruské centrální banky. Připomínám, že Daytonská mírová dohoda válku v Bosně ukončila, ale zároveň vytvořila nefunkční stát složený ze dvou částí – Federace Bosny a Hercegoviny a Republiky srbské. Čeká týž osud i Ukrajinu? Obávám se, že ano, a proto také odhaduji, že nová hranice mezi Východem a Západem povede podél řeky Dněpr.

Která evropská země na válce nejvíce získá?

Největším evropským vítězem bude Turecko - jako mírový prostředník mezi Ruskem a Ukrajinou. Zůstane mu přístup k levným ruským surovinám, což mu zajistí konkurenceschopnost na světových trzích a zároveň stoupne jeho politický vliv, což podpoří jeho snahu při obnovování Osmanské říše.

Mezi ideologické vítěze se zapíše i Česká republika. Československo, Václava Havla, bylo založeno na hodnotách, mezi nimiž - na čelním místě - stála odveta komunistům za únor 1948 a Rusům za srpen 68 ́. Ukrajinská válka končící porážkou Ruska důvody vedoucí ke vzniku Československa beze zbytku naplní. Už se můžeme těšit na Letnou, na vojenskou přehlídku na počet našeho vítězství.

Pováleční vize: „Dvojmoří“

I přes vítězství v boji s Ruskem se musíme v ČR začít přemýšlet o poválečném resetu. Díky découplée, chceme-li být bohatí a úspěšní, musí u nás vzniknout obchodní cesta spojující Sever a Jih Evropy. Dovolte mi, laskavě, abych vám nakonec představit svoji vizi vzniku „Dvojmoří“, situovanou do Jihočeského kraje. Oblast „Dvojmoří“ vznikne na jedné straně spojením Českých Budějovic s Jadranským mořem a na straně druhé, prostřednictvím spolupráce s Bavorskem i s Baltem. Základním stavebním kamenem propojující Jihočeský kraj se Slovinskem bude již existující projekt železničního spojení Českých Budějovic se slovinským přístavem Koper, který v roce 1975 navrhl a propočítal pražský profesor Karel Žlábek. Pracoval s odvážně dlouhým železničním tunelem s tím, že z vytěžené horniny postavíme svůj vlastní ostrov - jihočeský Adriaport! Třetím do „party“ v našem projektu bude Rakousko, které jej musí povolit. Nemyslím si, že schvalování bude složité, protože jak pro jeho obyvatele, tak i podnikatele bude velmi výhodný. Navíc v Linci plán předpokládal vybudovat železniční stanici, odkud by cestující mohli pokračovat na italský přístav Terst. Připomínám, že Terst býval nejdůležitějším přístavem Rakouské monarchie. Čtvrtým účastníkem projektu bude Bavorsko, kde pro jeho turisty půjde o vítanou zkratku k moři a pro bavorské podnikatele, základ nové obchodní cesty spojující Balt s Jaderským mořem. Podaří-li se projekt uskutečnit, budeme bohatí a úspěšní .....

Příště: „Dvojmoří“

Autor: Vít Klíma | středa 13.4.2022 10:22 | karma článku: 13.76 | přečteno: 541x

Další články blogera

Vít Klíma

Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...

30.11.2023 v 10:27 | Karma článku: 8.80 | Přečteno: 142 | Diskuse

Vít Klíma

S Izraelci je lepší obchodovat, než válčit

Chcete-li v Izraeli postavit průplav mezinárodního významu, pak musí být maximálně bezpečný. Izrael se tak - za každou cenu - musí zbavit teroristů, a to i za pomoci svých arabských spojenců.

21.11.2023 v 10:04 | Karma článku: 20.34 | Přečteno: 399 | Diskuse

Vít Klíma

Ukrajina a Hamás nás stáhnou ke dnu

V určitém stádiu životnosti domu se musíme smířit s tím, že se jej už nevyplatí opravit, ale výhodnější je postavit nový. Platí to i o českém státu, který války stáhnou ke dnu.

8.11.2023 v 9:19 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 306 | Diskuse

Vít Klíma

Teroristé kupují zbraně na Darknet (u)

Největší evropský černý trh se zbraněmi existuje ve Východní Evropě. Konkrétně na Ukrajině, v Rumunsku, Bulharsku, Polsku a na Balkáně. Evropští Židé jej musí dobře znát, aby Věděli, jakým zbraním budou muset čelit.

7.11.2023 v 9:41 | Karma článku: 7.32 | Přečteno: 100 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (78)

EU přijíždí s velkými ambicemi na klimatickou konferenci v Dubaji. Podle von der Leyenové by mladá generace měla zvrátit brexit. Bývalý guvernér ECB Mario Draghi prohlásil, že EU se musí přeměnit ve stát.

1.12.2023 v 15:30 | Karma článku: 10.62 | Přečteno: 82 | Diskuse

Bohumír Šimek

Řešení krize zdravotnictví

Nejsou lékaři, nejsou sestry, nejsou peníze. Lékaři a sestry jsou v nemocnicích exploatovány povinně dobrovolnými službami navíc až o polovinu pracovní doby v rozporu s našimi zákony!

1.12.2023 v 13:23 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 290 | Diskuse

Michal Svoboda

Jak dezolatní vyděrač označuje mladé lékaře za vyděrače.

Je příznačný a vypovídající předchozí článek o definici dezoláta, jehož autor se dnes odhalil kopnutím do mladých lékařů.

1.12.2023 v 12:31 | Karma článku: 19.39 | Přečteno: 525 | Diskuse

Martin Pýcha

Je opravdu špatně, že premiér jel do zemědělského podniku?

Mnoho komentářů vyvolala tento týden návštěva premiéra a ministra zemědělství v zemědělské škole a zemědělském podniku. Tato návštěva proběhla v době,když zároveň probíhala stávka demonstrace organizované odbory.

1.12.2023 v 12:13 | Karma článku: 12.94 | Přečteno: 379 | Diskuse

Karol Wild

SSSR a nacistické Německo rozpoutaly druhou světovou válku - podruhé a naposled

Před několika dny jsem napsal článek nesprávně nazvaný, protože na kritizovaném plakátu zněl nápis: SSSR a nacistické Německo rozpoutaly druhou světovou válku. Omlouvám se, ale...

1.12.2023 v 9:35 | Karma článku: 19.97 | Přečteno: 522 |
Počet článků 227 Celková karma 23.58 Průměrná čtenost 890

Autor je Mezinárodní realitní konzultant a symatizant DiEM 2025 (diem25.og).

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...