Ruské kulisy
Vladimír Putin V červenci 2021 vydává příspěvek: „O jednotě ruského a ukrajinského národa“. Odvolává se na koncept trojjediného ruského národa, ke kterému patří ruská, ukrajinská a běloruská odnož, což je koncept, který platí od roku 1721, kdy vzniklo ruské impérium. Vladimír Putin tvrdí, že jednota ruského národa byla narušená jednak rozpadem Sovětského svazu a jednak intervencí Západu, kterému se podařilo v roce 2014 na Ukrajinu dosadit loutkovou antiruskou vládu. Tuto vládu je potřeba, podle jeho názoru, odstranit a nahradit ji proruskou, v čele s Viktorem Janukovyčem. Válka může začít ....
Čínské kulisy
Číně jde o to, získat v Euroasii rozhodující vliv a postavení, které vede přes oslabení role Ruska. Čína má výhodu v tom, že po špatné povedené invazi, nemusí Rusku škodit, ale postačí, když mu nebude pomáhat. Začněme hodnotou rublu. Od začátku války na Ukrajině rubl ztratil více než 20 % své hodnoty vůči dolaru i euru. Peking nijak nezasáhl a nechal klesnout ruskou měnu i vůči jüanu, čímž Rusové budou muset platit za čínský dovoz mnohem více peněz. Za druhé, některé čínské banky přestaly vydávat akreditivy pro nákup komodit z Ruska, čímž výrazně ztížily jeho export. Pozastavení financování vývozu ruských surovin, zejména pak ropy a plynu, podstatně snižuje příjmy ruského státního rozpočtu a Rusko finančně oslabuje. Za třetí, ruští představitelé začátkem uvedli, že Čína odmítla dodávat ruským aerolinkám klíčové díly, které jim americký Boeing a evropský Airbus již nebudou poskytovat. Za čtvrté, obě země, ještě před ruskou invazí, společně připravily „Nový globální ekonomický a finanční systém“, jehož by měl být brzy představen. Navrhl jej Sergey Glazyev (ZDE) a bude mít referenční měnu, jejíž základní kurz byl stanoven z koše měn zakládajících členských států - v němž dominuje čínský jüan - a posiluje tak globální postavení Číny. Cílem „Nového globálního ekonomického a finančního systému“ je postupně nahradit poválečný Bretton Wood (ZDE) Vznik dvou konkurenčních ekonomických a finančních systémů by měl zastavit globalizaci a rozdělit svět na dvě části, americkou a čínskou, což je společný zájem jak USA, tak i Číny!
Americké kulisy
Američané spolupráci s Ruskem potřebují jeho spolupráci v jiných, pro ně mnohem palčivějších záležitostech, jako je Írán. Navíc mají Rusové chemické, biologické a jaderné zbraně, a proto také Rusko, byť oslabené, přežije. Hlavním cílem jejich sankcí byl odchod velkých zahraničních firem z ruského trhu a izolace Ruska na mezinárodním poli.. Aktivity v Rusku zastavuje například British Petroleum, BMW, banka Goldman Sachs, Deutsche Bank, Coca Cola, Mac Donald, Dell, DHL, Intel, Samsung Electronics, Apple, Facebook, Hermes, Google a Apple Pay, Visa a Mastercard, Ford i Škoda Auto a další. Úkol ekonomicky izolovat Rusko byl v rámci možností splněn!
Markantním úspěchem americké mezinárodní izolacionistické politiky je Německo. Během týdne smetlo pět desetiletí vstřícné politiky vůči Rusku, když pozastavilo plynovod Nord Stream 2, opustil politiku nedodávání zbraní do oblastí konfliktu a poslal letální zbraně na Ukrajinu. Zároveň dramaticky zvýšil výdaje na obranu: Německo ve svém příštím rozpočtu dosáhne cíle dohodnutého v NATO, jímž se 2 % hrubého domácího produktu věnují na obranu a navrch přidá jednorázové navýšení o 100 miliard eur, což je více než dvojnásobek částky, který země vynaložila na obranu v roce 2021. Mapu států, které podporují americké sankce, najdete ZDE.
A co říci na závěr? Režisér v zákulisí počítal s tím, že ruské ambice jsou větší, než jejich možnosti a na Ukrajině neuspějí. Předpokládal, že Rusko vyjde z války oslabeno a uvolní své velmocenské místo Pekingu. Svět se tak vrátí k osvědčené bipolaritě s centry ve Washingtonu a v Pekingu. Jak správně říká Joe Biden: „Začíná se tvořit nový světový řád“. Blíže viz: https://twitter.com/i/status/1506045438218194948