Brexit, válka o vodu a budoucnost české židovské komunity

11. 02. 2019 10:47:29
„Kdo je připraven, není překvapen“ (České přísloví). Budoucnost české židovské komunity je dnes natolik nejasná, že musíme být připraveni reagovat na jakýkoliv vývoj, ať už doma či v zahraničí. A že je a bude hodně turbulentní!

Budoucnost židovské komunity v Čechách ovlivní spíše vnější faktory, než ty vnitřní. Pnutí ze strany Čechů vůči Židům, známé z předválečné éry zmizelo, neb je nás dnes tak žalostně málo, že slovanskou většinu nemůžeme nijak a ničím ohrozit. V české židovské komunitě je navíc mnoho Židů s Východními kořeny, kteří se s Čechy hodně identifikují a mimochodem také nemají rádi Rusy, protože jejich předkové byli oběťmi mnoha pogromů. Dobré vztahy Čechů a Židů dnes podporují i přátelské vztahy obou států, jejichž výrazem jsou i pravidelné mezistátní konzultace, a to jak na úrovni vlád, tak i jednotlivých ministerstev obou zemí.

Čekám-li negativní vlivy n naši budoucnost, pak spíše ze zahraničí. Na prvním místě jsou to důsledky odstoupení USA a po té i Ruska od „Smlouvy o likvidaci raket kratšího a středního doletu“ (INF). Český ministr obrany Lubomír Metnar v rozhovoru pro Právo nevyloučil, že v případě zhoršení mezinárodní situace, mohou být v NATO zahájeny diskuse o rozmístění amerických základen v Evropě, včetně ČR. Předpokládám, že většina Židů s Východoevropskými kořeny tuto aktivitu podpoří. My Židé se Západními kořeny podpoříme spíše vznik Středoevropské konfederace, jako spolek zemí bez raketových základen. Vzniknou-li totiž nové základny na Ukrajině a Pobaltí území Ruska bude raketami dosažitelné v řádu minut, což zřejmě neumožní, jejich včasnou likvidaci. Pro představu: z Čech do Ruska dolétne raketa za cca 15 minut. Po ruském protiútoku na středoevropské základny NATO může zbýt po těchto státech také jen černá díra. Nejhorším důsledkem bude velký počet mrtvých a raněných, kteří zůstanou ležet na ulicích. Situace je známá ze Sýrie, kde se z hnijících těl vylíhly bakterie a způsobily epidemii Leishmaniózy. Není vyloučená ani morová epidemie (psy ožírají na ulicích mrtvoly a roznášejí jej). Vědomi si všech negativních důsledků, Židé se Západními kořeny primárně podpoří Středoevropskou konfederaci.

Budoucnost Židů žijících v ČR hodně ovlivní i průběh Brexitu. Bude-li tvrdý, může trup lodi zvané EU výrazně poškodit. Loď se může začít potápět a její posádka - po starém námořnickém zvyku – vyhodí přes palubu všechen náklad, který může postrádat. Laskavý čtenář nemusí být velký prognostik, aby odhadl, že jako první půjdou přes palubu slovanské státy. Není vyloučené, že začátkem zbavování se Slovanů je vznik nového Francouzsko – Německého (kvazi)státu. Západ od Slovanů dostal už vše, co od nich potřeboval získat a dnes jsou mu „východní potížisté“ jen na obtíž. Jsem zvědav, jak Češi na hozenou rukavici ze strany Francie a Německa odpovědí. Za naši stranu, podporuji vytvořit Středoevropskou konfederaci v návaznosti na neutrální Rakousko a Švýcarsko (podrobněji v příštím příspěvku).

Významný vliv na naši budoucnost budou mít pokusy o vznik nových kalifátů na Balkáně, kde Turci - za velké finanční pomoci Saudů - obnovují Osmanskou říši a Albánci Velkou Albánii. První kořistí Velké Albánie je Kosovo a čáku si dělají na islámskou část Černé Hory s centrem v Ulcinju, část Srbska, téměř polovinu Makedonie a severozápad Řecka. Snem tureckého prezidenta Ergodana (ZDE) je, aby Osmanská říše sahala od Černého moře (Bulharsko), přes Jaderské moře, Bosnu až po Vídeň. A Vídeň je už znepokojivě blízko u českých hranic ....

Třetím důležitým faktorem ovlivňující budoucnost naší komunity bude krymská válka o vodu mezi Ruskem a Ukrajinou. Ruská vláda opět ukázala svůj typický šlendrián, kdy dala povel k zabrání Krymu, aniž by pro něj zajistila dostatečné zdroje vody. Krym vysychá, s výjimkou zeleného jihu, což názorně ukazuje následující mapka:

Ke vší ruské smůle, odnikud jinud, než z Ukrajiny, dostatek vody pro Krym zajistit nelze. Rusům zbývají jen dvě možnosti: buď se Ukrajinci na obnovení dodávek vody dohodnou po dobrém, nebo po zlém (vojensky obsadí Severokrymský kanál) a obnoví přívod vody z Dněpru, který Ukrajinci přehradili.

Nepříjemnou otázkou zůstává, zda se Rusko – Ukrajinská válka o vodu nerozšíří i na další země, včetně té naší. Zřejmě bychom měli být připraveni, jak na ní reagovat.

Závěr

Budoucnost české židovské komunity v Čechách je značně neurčitá. Utěšuji se tím, že při prognózách platí klasický výrok jednoho moudrého rabína: „všechno bylo jinak, všechno je jinak a všechno bude jinak“, což není vyloučené ani v našem případě. Brexit může být měkký, nebo nebude vůbec, Bílý muž Balkán ochrání, Rusové se s Ukrajinci o vodě domluví a česká kotlina bude jedno z mála bezpečných v Evropě a my v ní rádi zůstaneme.

Příště: Středoevropská konfederace

Autor: Vít Klíma | pondělí 11.2.2019 10:47 | karma článku: 15.68 | přečteno: 575x

Další články blogera

Vít Klíma

Starší muži by si měli brát Filipínky

Evropa není vůči větším věkovým rozdílům tolerantní. Starší muž je označován za pra.áka, kteremu jde jen o sex a jeho mladá žena je ocejchovaná jako zlatokopka. Vlastní dcery se s ní odmítnou stýkat a manželky vašich přátel též.

9.2.2019 v 10:28 | Karma článku: 20.37 | Přečteno: 1121 | Diskuse

Vít Klíma

Starší muži jsou na zajíčky a dámy zase na koloušky

Může se nám to líbit, může se nám to nelíbit, ale to je také vše, co s tím můžeme dělat. Vzájemně si to vyčítat si to považuji za pokrytecké a hloupé.

18.1.2019 v 8:35 | Karma článku: 19.53 | Přečteno: 958 | Diskuse

Vít Klíma

Platí i dnes, že „vražda na tyranu není zločinem“?

Atentát je, byl a bude nedílnou součástí politiky. První jeho dokumentovaná oběť je datována až do doby před narozením Ježíše Krista (seznam nejvýznamnějších atentátů v historii najdete zde). Můžeme dnes očekávat jeho rensanci?

28.12.2018 v 8:21 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 787 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Zůstáváš tu s námi

V den svých pětačtyřicátých narozenin jsem zatoužila posedět si po delší době s mým milovaným světovým barytonistou Dmitrijem Hvorostovským. Znova se zaposlouchat do obrovského a nádherně zabarveného hlasu tohoto ruského pěvce.

19.2.2019 v 21:17 | Karma článku: 10.17 | Přečteno: 205 | Diskuse

Petr Burian

Napráskej si svého chlebodárce

Nadační fond proti korupci Karla Janečka přišel se staronovým nápadem, kterak ochránit oznamovatele trestných hospodářských činů na svém pracovišti. Nic proti páchání dobra, to je dnes v módě. Ale každá hůl má dva konce.

19.2.2019 v 18:00 | Karma článku: 22.20 | Přečteno: 862 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Bandera, jaký je to vzor?

Současná Ukrajina je naneštěstí nárazníkovým pásmem. Neradostným „územím nikoho“ mezi velmocenskými sférami Ruské federace a Západu. Dvou soupeřících okruhů, které se potácejí v nemalých vnitřních problémech.

19.2.2019 v 17:09 | Karma článku: 25.15 | Přečteno: 545 | Diskuse

Petr Štrompf

Komunismus v české společnosti je jako žlutofialová modřina

Věčná otázka i odpověď na ni – měla se komunistická strana po listopadovém sametu zakázat? Měla i neměla. Odpověď dvou táborů, v nichž jsou expolitici i ti současní.

19.2.2019 v 16:21 | Karma článku: 9.91 | Přečteno: 290 | Diskuse

Jan Dvořák

Výběr „ošlapného“ až na drobnosti funguje

Správa kolejnic a nádraží zavedla tak zvané „ošlapné“, což je speciální poplatek za opotřebování nástupních ploch a podlah vnitřků nádražních budov.

19.2.2019 v 15:39 | Karma článku: 18.66 | Přečteno: 439 | Diskuse
Počet článků 170 Celková karma 19.02 Průměrná čtenost 907

Autor je Mezinárodní realitní konzultant a symatizant DiEM 2025 (diem25.og).

Najdete na iDNES.cz